Go to Top
 

Sıkça Sorulan Sorular

| AtademiX Nedir?

AtademiX; Dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşan Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurs (MOOC) platformlarının, ATAUZEM teknik altyapı ve tecrübesiyle kurulan,  Türkiye’ de ilk uygulamalardan biridir.

| İnternet Üzerinden Herkese Açık Kurs(İHAK) Nedir?

Kısaca MOOC olarak bilinen bu platformlar, tamamen internet üzerinden gerçekleştirilen, çeşitli ders materyalleri yardımıyla işlenen, isteyen herkesin katılımına açık online dersler olarak tanımlanabilir.

| Dersleri nasıl takip edebilirim?

AtademiX' te yer alan derslerin tamamı internet üzerinden olduğu için istediğiniz zaman, istediğiniz yerden atademix.atauni.edu.tr adresine bağlanabilir, derslerinizi takip edebilirsiniz. Ayrıca AtademiX’ in  mobil cihazlarla uyumlu arayüzü sayesinde bilgisayarlara bağımlı kalmadan ister telefondan, ister tabletten derslerinizi takip edebilir, ödevlerinizi yapabilir hatta canlı derslere katılabilirsiniz.

| Verilen derslerin kalitesine güvenebilir miyim?

AtademiX için tüm ders materyalleri alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Atatürk Üniversitesi’nin 57 yıllık eğitim kalitesi ve Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin uzaktan eğitim tecrübesi ile gerçekleştirilmektedir.

| Derslerde hangi tür materyaller var?

AtademiX'te yer alan dersler çeşitli ders materyalleri ile zenginleştirilmiştir. Dersler, ders notlarının yanı sıra, sunular, etkileşimli videolar, forum uygulamaları, ödevler ve ders sonu projeleriyle aktif katılımınızı destekler. Ayrıca derslerin önemli bir bölümünü kapsayan canlı dersler sayesinde ders öğretim elemanı ve diğer arkadaşlarınızla birebir etkileşime girebileceksiniz.

| Ben başka üniversitede veya başka fakültede okuyorum Atademix’e kayıt yaptırabilir miyim?

AtademiX’e katılmak için tek şart içinizde öğrenme isteği olmasıdır. Öğrenim düzeyiniz, yaşınız, çalışıyor olmanız veya başka bir yerde öğrenci olmanız gibi hiçbir şart bulunmamaktadır. AtademiX’e katılmanızı ve ilgi duyduğunuz dersleri hiçbir şey öğrenmenizi engelleyemez.

| Birden fazla ders alabilir miyim?

AtademiX’te aynı anda birden fazla derse kayıt yaptırabilir ve derslerinizi takip edebilirsiniz.

| Başka derslerde açılacak mı?

AtademiX’de farklı ilgi alanlarına hitap eden birçok yeni ders açılacaktır. Bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Ayrıntılı bilgi için atademix.atauni.edu.tr adresini ziyaret ediniz.

| Herhangi bir ücret talebi var mı?

AtademiX tamamen gönüllülük ilkesi ile hizmet veren bir ATAUZEM uygulamasıdır. Alacağınız eğitimlerden ücret talep edilmemektedir.

| Ders süreleri saatleri ve hangi günlerde yayımlandığını öğrene bilir miyim?

Tüm derslere ait ayrıntılı bilgi atademix.atauni.edu.tr adresinde bulunmaktadır.

| Ben çalışıyorum aynı zamanda evliyim çocuklarım var canlı derslere katılmak için zamanım olmayabiliyor sonradan izleme olasılığım var mı?

Atademix bünyesinde gerçekleştirilen tüm canlı dersler, ders bitiminden sonra izleme imkanı bulamayan öğrenciler için sistemimizden kayıtlı olarak verilmektedir.

| Teşekkür ederiz istediğimiz bilgilere ulaşıyoruz peki sonrasında bir belge verilecek mi?

AtademiX' te katıldığınız dersleri başarı ile tamamladığınızda dijital bir sertifika kazanırsınız. Bu sertifika sizin katıldığınız dersin tüm başarı ölçütlerini yerine getirdiğinizin göstergesidir.

| Dersleri tamamladığım zaman belge alabilir miyim?

AtademiX' te katıldığınız dersleri başarı ile tamamladığınızda dijital bir sertifika kazanırsınız. Bu sertifika sizin katıldığınız dersin tüm başarı ölçütlerini yerine getirdiğinizin göstergesidir.